KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum Jindřichohradecka -Jezuitský seminář.
Muzeum Jindřichohradecka - Jezuitský seminář
Muzeum Jindřichohradecka -Jezuitský seminář. 
Autor / zdroj foto: Muzeum Jindřichohradecka, Jezuitský seminář

Muzeum Jindřichohradecka - Jezuitský seminář / Jindřichův Hradec

Muzeum Jindřichohradecka bylo založeno roku 1882 a od roku 1927 sídlí v budově jezuitského semináře na Balbínově náměstí. Tam se nalézá stálá expozice muzea včetně Krýzových jesliček – největšího lidového mechanického betlému na světě.

V roce 2011 byla završena náročná rekonstrukce semináře a současně vznikla řada nových výstavních prostor včetně nové výstavní síně pro krátkodobé výstavy. Vznikla také stálá expozice Marie Hoppe-Teinitzerové v Domě gobelínů, který vznikl v nově zrekonstruovaném zámeckém pivovaru. Muzeum dále spravuje kostel sv. Jana Křtitele s přilehlým minoritským klášterem ve Štítného ulici, kde jsou další výstavní prostory (Barokní kaple Nanebevzetí Panny Marie se stálou expozicí církevního umění + velký výstavní a konferenční sál) a v patře sídlí odborná knihovna s badatelnou a provozuje městskou vyhlídkovou věž u kostela Nanebevzetí Panny Marie.


Gotické sochařství
Těžiště této expozice spočívá ve kvalitní kolekci vrcholně a pozdně gotické dřevořezby. Ve vynikajícím stavu jsou zachovány Madona s dítětem, sv. Apolonie, sv. Barbora, sv. Prokop, Assumpta nebo sv. Anna Samotřetí. Všechny vystavené sochy pocházejí z kostelů a kaplí z Jindřichohradecka.

Landfrasova tiskárna
Expozice představuje ojedinělou kolekci památek na nejvýznamnější mimopražskou tiskárnu 19. století, která působila v Jindřichově Hradci od roku 1797 až do poloviny 20. století. Zachycuje proces vzniku tištěné knihy v 19. století a konkrétní podobou jednotlivých tisků i jejich vazeb včetně osobních památek na rodinu Landfrasů.

Malované ostrostřelecké terče
Prohlédněte si malované terče jindřichohradeckých ostrostřelců z 19. století, na nichž je zobrazeny výjevy z historie města, významných událostí v Evropě i z historie ostrostřeleckého sboru. Kolekci terčů doplňuje ukázka terčových zbraní ze sbírek muzea.

Holub ludens
Výtvarné dílo výtvarníka a literáta Vladimíra Holuba (1912 – 1995) tvoří nepřehlédnutelný celek v kontextu celoevropského umění. Autorova ucelená estetika se projevila především v „Domečku“, kde ho navštěvovali přátelé z uměleckých kruhů z Čech i ze zahraničí (spisovatel Günter Grass, Josef Škvorecký a další). Tento dům, také nazývaný holubník, se stal jeho největším výtvorem plným artefaktů z kovu, asambláží, ready-mades, koláží, kreseb, objektů a nejlépe zrcadlil jeho osobnost.

Síň Emy Destinové
Expozice prezentuje umělecký odkaz a životní osudy nejslavnější české pěvkyně. Ve dvou místnostech můžete kromě fotografií, dokumentů a předmětů přestavujících pěveckou kariéru umělkyně vidět také ukázky z bohatých sbírek pěvkyně včetně nábytku, hudebních nástrojů, porcelánu či kuriozit, které soustředila na zámku v nedaleké Stráži nad Nežárkou, kde žila od r. 1914 až do své smrti. Expozici doplňují zvukové ukázky pěveckého umění Emy Destinnové.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.