KAM NA VÝLET / Hvězdárny a planetária

Popis: Hvězdárna prof. Františka Nušla při DDM v Jindřichově Hradci.
Hvězdárna prof. Františka Nušla při DDM v Jindřichově Hradci.
Autor / zdroj: hvezdarnajh.cz

Hvězdárna se zaměřuje hlavně na přednášky, které často doplňují výuku

JINDŘICHŮV HRADEC

Hvězdárna prof. Františka Nušla při DDM v Jindřichově Hradci se zaměřuje především na tematické přednášky pro základní i střední školy, které jsou hojně využívány jako doplněk výuky.

Hlavní náplní Hvězdárny prof. Františka Nušla při DDM v Jindřichově Hradci je popularizace astronomie, vedle široké veřejnosti se zaměřuje především na tematické přednášky pro základní i střední školy, které jsou hojně využívány jako doplněk výuky.

Vědecká odborná činnost není primárním cílem hvězdárny, ostatně to by bylo i velmi obtížné vzhledem k současné poloze hvězdárny, která je již zcela obklopena městskou zástavbou. Odborná pozorování přesto příležitostně (na dobrovolné bázi) provádí - a to jednak pozorování sluneční fotosféry a také proměnných hvězd.

V odpoledních hodinách je hvězdárna otevřena pouze za jasného počasí. Změny, popř. zrušení návštěvní doby v určité konkrétní dny z provozních důvodů jsou vyhrazeny a uvedeny vždy u vchodu Hvězdárny na informační tabuli.

Odpolední otevírací doba je určena pro sledování Slunce (jevů ve sluneční fotosféře - skvrn, fakulových polí, granulace...) a případně Měsíce, zatímco večerní a noční je vhodná pro pozorování noční oblohy - tedy Měsíce, planet, mlhovin, galaxií, hvězdokup atd. Pozorování jsou prováděna dalekohledy z kopule nebo terasy hvězdárny a jsou doprovázena odborným komentářem vyškolených demonstrátorů. Pozorování navíc mohou být doplněna nebo za nepříznivého počasí zcela nahrazena krátkou přednáškou nebo promítáním pořadů s astronomickou tématikou v malém multimediálním sálku hvězdárny. 

Přístrojové vybavení hvězdárny
Cassegrain 250 f 3700 mm a refraktor achromat 120 f 1000 mm na společné montáži v kopuli.

Dále Newton 254 f 1200 mm na robotické montáži EQ6, Newton 157 f 1200 mm na ekvatoreální montáži a také čtyřčočkový refraktor 120 f 750 mm upravený jako sluneční fotosférický dalekohled a refraktor 100 f 500 mm, oba na azimutálních montážích.

Hvězdárna disponuje také několika binokulárními refraktory: dělostřelecký binar 10x80, Somet binar 25x100 a triedr 25x100 na vlastních azimutálních stativech.

Jako zatím poslední přibyl ještě sluneční dalekohled Lunt LS60T Ha. 

Z historie
Astronomický kroužek vznikl v roce 1953 pod vedením prof. F. Neuwirtha při Městské osvětové besedě v Jindřichově Hradci. V červnu 1956 započala stavba Hvězdárny z původního objektu prachárny na kopci "Šibeník" v Jindřichově Hradci.

Roku 1961 byla Hvězdárna slavnostně otevřena a fungovala pod Městskou osvětovou besedou (později Kulturním a společenským střediskem) až do roku 1992. Tehdy měla být zrušena (pronajata a změněna na fitness centrum). Tuto hrozící katastrofu se podařilo odvrátit a Hvězdárna začala 14. 5. 1994 opět pracovat, tentokrát již ale pod Gymnáziem Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci. Této střední škole vděčí Hvězdárna skutečně za mnohé, bohužel se však ukázalo, že další prodloužení nájemní smlouvy s městem již není pro gymnázium únosné. Po dalších jednáních se Hvězdárna nakonec přesunula k 1. 2. 2000 pod Dům dětí a mládeže v Jindřichově Hradci, kde setrvává do současnosti.

V červnu roku 2011 oslavila Hvězdárna již 50. výročí svého založení.

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu www.hvezdarnajh.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Na jihu Čech začalo očkování proti covidu-19. První vakcínu dostal emeritní primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice

Prvním očkovaným Jihočechem proti covidu-19 se stal na Silvestra emeritní primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václav Chmelík. Podle

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

DNES SE STALO

AUTO-MOTO

25. ledna 1901

byl v Paříži otevřen první Automobilový a motocyklistický salon.

HISTORIE

25. ledna 1905

v jihoafrickém dole byl nalezen největší diamant v historii o váze 3 106 karátů. Později získal jméno Cullinan.

SPORT

25. ledna 1924

byly ve Francii zahájeny I. Zimní olympijské hry.

POZVÁNKA OBRAZEM