VOLNÝ ČAS / Hrady a zámky

Hlavní návštěvnická sezóna sice končí, ale jihočeské památky nezavírají
Zámek ve Vimperku. 
Autor / zdroj foto: vimperk.cz

JIHOČESKÝ KRAJ

Hlavní návštěvnická sezóna na památkách v jižních Čechách, které spravuje Národní památkový ústav v Českých Budějovicích, se pomalu chýlí ke konci a hlásí skvělou úspěšnost.

Památky opět patřily k vyhledávaným turistickým cílům a centrům kulturního a společenského života. Mnohé z nich lákají na podzimní a adventní akce. Přes celou zimu zůstane otevřeno na zámku Hluboká, v Hradním muzeu v Českém Krumlově a na hradech Rožmberk a Nové Hrady. Prohlídky ve vypsaných termínech nabídne i zámek v Třeboni. Na všech památkách bude v během zimy navíc probíhat úklid a příprava nové sezóny.

Zhodnocení hlavní návštěvnické sezóny 2015

V průběhu letošní hlavní návštěvnické sezóny přišlo do konce září 2015 na památky v Jihočeském kraji ve správě Národního památkového ústavu 999 725 platících návštěvníků. „Oproti loňskému roku je to nárůst o tři a půl procenta,“ konstatuje Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích (NPÚ ÚPS ČB) a dodává, že „výnosy ze vstupného za stejné časové období činí 93,4 milionů korun. Hlavní sezóna končí v letošním roce výjimečně až v neděli 1. listopadu 2015, takže aktuální číslo návštěvnosti jihočeských památek k polovině října, které již překročilo hranici 1 034 456 návštěvníků, ještě naroste.“ V rámci působnosti Územní památkové správy v Českých Budějovicích, která pečuje o památky v krajích Jihočeském, Plzeňském a Vysočina, se zvýšila i souhrnná návštěvnost a dosáhla tak celkového počtu 1 378 226 osob.

Během října zůstává celotýdenní provoz, vyjma pondělků, na více než polovině jihočeských památek (Český Krumlov, Hluboká, Jindřichův Hradec, Nové Hrady, Rožmberk, Třeboň a Zlatá Koruna), ostatní památky otevírají jen o víkendech a v den státního svátku. Stejně jako v loňském roce budou mít ve středu 28. října 2015 děti a návštěvníci mladší 18 let vstup na základní prohlídkové trasy všech památek spravovaných Národním památkovým ústavem zdarma. Během podzimních prázdnin 29. – 30. října 2015 mohou návštěvníci zavítat na téměř všechny jihočeské památky (k výše zmíněným se přidá ještě Červená Lhota a Landštejn).

Turisticky nejvyhledávanější trojice památek obhájila i letos své pozice – hrad a zámek Český Krumlov a za ním zámky Hluboká a Červená Lhota. Ve srovnání s loňskem zaznamenal nejvyšší procentuální nárůst hrad Zvíkov, a to o 32 procent. S dvaadvacetiprocentním nárůstem se může pochlubit i zámek v Dačicích. Oblibu u návštěvníků si také získává nově otevřená expozice Konírny na zámku v Českém Krumlově.

Kromě návštěvníků placených prohlídkových tras využilo více než osm desítek tisíc lidí široké nabídky kulturních a společenských aktivit, které téměř každodenně v hradozámeckých areálech probíhají. Za celou sezónu nabídly hrady, zámky a jeden klášter spravované na území Jihočeského kraje Národním památkovým ústavem více než pět set různorodých kulturních akcí a čtyřicet výstav. Tradiční nabídku pořadů, v níž nechyběly kostýmované, noční i speciální prohlídky, divadla, koncerty, šermířská vystoupení, hradní slavnosti nebo přednášky, obohatilo též několik letošních výročí, vztahujících se k zámkům Červená Lhota, Třeboň či Dačice. Hrad Landštejn se připojil k připomínce 600 let od upálení mistra Jana Husa. Zámek Kratochvíle byl vlajkovou lodí projektu Po stopách šlechtických rodů – Velká hradozámecká inventura.

Stálou oblibu památek u svatebčanů potvrzuje počet 445 svateb uskutečněných v letošním roce na památkách v jižních Čechách, jimž neustále dominuje zámek Hluboká. Také v letošním roce si české i zahraniční filmové produkce zvolily tři jihočeské památky k natáčení. Na hradě a zámku v Jindřichově Hradci vznikají záběry do filmu Sofie. Zámek Hlubokou si vybrali filmaři z americké produkce k přípravě pátého dílu série Underworld. Naopak na hradě Zvíkov využila německá produkce půvabných exteriérů ke vzniku dvoudílného filmu Loutkaři a Česká televize zde vytvořila zázemí pro film Hlas pro římského krále věnovaný Karlu IV. Vybrané jihočeské památky se opět staly místem několika významných státních návštěv. Za zmínku stojí Královna Matka z Bhútánu, která se podívala do Českého Krumlova i na Hlubokou nebo velvyslanci z Mexika, Thajska, Norska, Finska a dalších států, kteří navštívili Český Krumlov. Ten si k mimořádné prohlídce vybral před dvěma týdny také čínský ministr zahraničních věcí. Do Jindřichova Hradce a Dačic zase zavítal kanadský velvyslanec českého původu Otto Jelínek.

V průběhu roku probíhají soustavné práce na obnově a prezentaci památek. V rámci stavebních oprav, obnov a údržby bylo v letošním roce na jihočeských památkách proinvestováno přes 100 milionů korun. Největší výdaje souvisí s vybudováním Centra studijních pobytů v Českém Krumlově, které vznikne díky finanční pomoci z tzv. norských fondů. Další významnou investici si vyžádá rehabilitace tzv. hostinských pokojů v druhém patře zámku Hluboká nebo pokračující rekonstrukce Horské zahrady v Českém Krumlově. Do konce roku 2015 bude dokončena první etapa obnovy bývalého Morového špitálu Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích. Zásadní místo mezi stavebními obnovami zaujímá projekt restaurování středověké věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou.

Mezi restaurovanými exponáty zaujímají významné místo slavnostní a saňový postroj, které jsou k vidění v expozici Konírny v Českém Krumlově. V Jindřichově Hradci byl restaurován rozměrný obraz ze 17. století od Filipa Petera Roose zvaného Rosa di Tivoli Zvěř naslouchající Orfeovu zpěvu, který je k vidění na prohlídkové trase. Na Vimperku byl restaurován obraz Veduta Vimperka od Jindřicha de Verle, který proslul sérií vedut z jihočeského prostředí. Celkově bylo na restaurování vynaloženo z rozpočtu NPÚ přibližně 700 000 korun.

Jihočeské památky zvou k návštěvě i v zimě

Již osmým rokem nabízí zámek Hluboká zimní prohlídky. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství - Schwarzenbergů. Trasa vede z Hamiltonova salonu kněžny Terezie, přes Kuřácký salon do Tereziiny Malé jídelny, dále pokračuje Loveckou jídelnou a Přípravnou do Malé jídelny Dr. Adolfa a vrcholí v jeho třech dalších místnostech - Pracovně, Obývacím pokoji a končí v Ložnici. Bohatá výzdoba místností představuje kolekci loveckých zbraní, trofejí, ale též porcelánu, grafických listů nebo tapisérií. Raritou je i splachovací toaleta z počátku 20. století. Poslední majitel, Dr. Adolf Schwarzenberg, obýval své pokoje až do roku 1939, kdy emigroval se svou manželkou Hildou před nacisty do zámoří.

Pokoje jsou v zimě temperovány. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka. Během vánočních svátků je zavřeno. Více na www.zamek-hluboka.eu.

Pohled do soukromí šlechtické rodiny Buquoy přináší během zimních měsíců hrad Rožmberk. V rámci zimní prohlídkové trasy nahlédnou návštěvníci do soukromí šlechtického rodu Buquoy. Kolem poloviny 19. století nechal Jiří Jan Jindřich Buquoy upravit pokoje ve druhém patře hradu k obytným účelům. Díky nedávné nákladné rekonstrukci jsou zpřístupněny jídelna, salon, herna a pracovna. Pokoje jsou během zimy temperovány. V případě příznivého počasí je součástí prohlídky i výstup na Anglickou věž.

Otevřeno je od listopadu 2015 do března 2016 v úterý až pátek vždy v 11 a ve 13 hodin, o víkendech v 10, 11, 12, 13, 14 a 15 hodin. Pro skupiny lze zajistit i jiný čas prohlídky na emailu rozmberk@npu.cz nebo na telefonu 380 749 838. Během vánočních svátků je zavřeno. Více na www.hrad-rozmberk.eu.

Již pátou zimní sezónu zahajuje Hradní muzeum v Českém Krumlově, které se nachází v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století. Interiéry jsou vybaveny historickými svítidly, zrestaurovanými kachlovými kamny a replikami starých muzejních vitrín. Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství z 19. století, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami, kinematograf promítající schwarzenberské filmy či rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století. Příjemnou atmosféru dokresluje kavárna.

Otevřeno je celoročně od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. Během vánočních svátků je zavřeno. Více na www.zamek-ceskykrumlov.eu.

K celoročně zpřístupněným památkám patří také hrad Nové Hrady. Zimní prohlídková trasa zavede návštěvníky do Bytu panského úředníka. Místnosti jsou vybavené autentickým nábytkem z pozůstalosti místního lékárníka, ale ukazují mimo jiné i sbírku impresionistických krajin z přelomu 19. a 20. století. Prohlídky probíhají vždy ve středu a v pátek od 14 hodin. Více na http://www.hrad-novehrady.eu.

Zimní prohlídky nabízí také zámek Třeboň. Během listopadu 2015 se návštěvníkům zpřístupní zámek každé úterý od 14 hodin. V lichých týdnech je otevřena první prohlídková trasa představující Rožmberské renesanční interiéry, zatímco v sudých týdnech bude možné projít prohlídkový okruh Soukromá schwarzenberská apartmá.

Schwarzenberská hrobka bude veřejnosti přístupná každý čtvrtek také od 14 hodin.

Projekt IROP pro zámek Vimperk

Národní památkový ústav připravuje projekt revitalizace zámku ve Vimperku, kterým se bude ucházet o finanční grant z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Cílem je obnovit špatný technický stav objektu, zámek zpřístupnit vybudováním odpovídajících prohlídkových tras a vytvořit prostor pro tvořivé setkávání, studium a prezentaci fenoménů kulturního a přírodního dědictví.

Projekt revitalizace bude probíhat v několika etapách. V první řadě je potřeba obnovit a restaurovat zámecké paláce a vytvořit dvě prohlídkové trasy. Jedna se bude věnovat kulturně historickému odkazu šlechtických rodů Rožmberků, Novohradských z Kolovrat, Eggenbergů a Schwarzenbergů, zatímco druhá bude mapovat stavebně-historický a architektonický vývoj zámku.

Revitalizací projde také zámecké muzeum, kde bude kladen důraz na dějiny zámku, města Vimperk a Národního parku Šumava. Využití by zde mělo najít také unikátní dílo Josefa Váchala Šumava romantická a umírající, jehož jeden tisk vlastní Národní památkový ústav. Dojde k vybudování víceúčelového kulturního a edukačního centra včetně potřebného technického, sociálního a ubytovacího zázemí v dolním zámku, kde se nachází velký sál s renesanční malířskou výzdobou. Prostor kulturního a edukačního centra bude funkčně propojen s přilehlou zámeckou zahradou za účelem interiérových a exteriérových kulturních a edukačních aktivit. Posledním z cílů je vytvořit odpovídající dopravní a návštěvnickou infrastrukturu – příjezdové cesty, parkoviště a návštěvnické centrum.

Autor / zdroj: Jitka Skořepová

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.