KAM NA VÝLET / Hvězdárny a planetária

Popis: Hvězdárna prof. Františka Nušla při DDM v Jindřichově Hradci.
Hvězdárna prof. Františka Nušla při DDM v Jindřichově Hradci.
Autor / zdroj: hvezdarnajh.cz

Hvězdárna se zaměřuje hlavně na přednášky, které často doplňují výuku

JINDŘICHŮV HRADEC

Hvězdárna prof. Františka Nušla při DDM v Jindřichově Hradci se zaměřuje především na tematické přednášky pro základní i střední školy, které jsou hojně využívány jako doplněk výuky.

Hlavní náplní Hvězdárny prof. Františka Nušla při DDM v Jindřichově Hradci je popularizace astronomie, vedle široké veřejnosti se zaměřuje především na tematické přednášky pro základní i střední školy, které jsou hojně využívány jako doplněk výuky.

Vědecká odborná činnost není primárním cílem hvězdárny, ostatně to by bylo i velmi obtížné vzhledem k současné poloze hvězdárny, která je již zcela obklopena městskou zástavbou. Odborná pozorování přesto příležitostně (na dobrovolné bázi) provádí - a to jednak pozorování sluneční fotosféry a také proměnných hvězd.

V odpoledních hodinách je hvězdárna otevřena pouze za jasného počasí. Změny, popř. zrušení návštěvní doby v určité konkrétní dny z provozních důvodů jsou vyhrazeny a uvedeny vždy u vchodu Hvězdárny na informační tabuli.

Odpolední otevírací doba je určena pro sledování Slunce (jevů ve sluneční fotosféře - skvrn, fakulových polí, granulace...) a případně Měsíce, zatímco večerní a noční je vhodná pro pozorování noční oblohy - tedy Měsíce, planet, mlhovin, galaxií, hvězdokup atd. Pozorování jsou prováděna dalekohledy z kopule nebo terasy hvězdárny a jsou doprovázena odborným komentářem vyškolených demonstrátorů. Pozorování navíc mohou být doplněna nebo za nepříznivého počasí zcela nahrazena krátkou přednáškou nebo promítáním pořadů s astronomickou tématikou v malém multimediálním sálku hvězdárny. 

Přístrojové vybavení hvězdárny
Cassegrain 250 f 3700 mm a refraktor achromat 120 f 1000 mm na společné montáži v kopuli.

Dále Newton 254 f 1200 mm na robotické montáži EQ6, Newton 157 f 1200 mm na ekvatoreální montáži a také čtyřčočkový refraktor 120 f 750 mm upravený jako sluneční fotosférický dalekohled a refraktor 100 f 500 mm, oba na azimutálních montážích.

Hvězdárna disponuje také několika binokulárními refraktory: dělostřelecký binar 10x80, Somet binar 25x100 a triedr 25x100 na vlastních azimutálních stativech.

Jako zatím poslední přibyl ještě sluneční dalekohled Lunt LS60T Ha. 

Z historie
Astronomický kroužek vznikl v roce 1953 pod vedením prof. F. Neuwirtha při Městské osvětové besedě v Jindřichově Hradci. V červnu 1956 započala stavba Hvězdárny z původního objektu prachárny na kopci "Šibeník" v Jindřichově Hradci.

Roku 1961 byla Hvězdárna slavnostně otevřena a fungovala pod Městskou osvětovou besedou (později Kulturním a společenským střediskem) až do roku 1992. Tehdy měla být zrušena (pronajata a změněna na fitness centrum). Tuto hrozící katastrofu se podařilo odvrátit a Hvězdárna začala 14. 5. 1994 opět pracovat, tentokrát již ale pod Gymnáziem Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci. Této střední škole vděčí Hvězdárna skutečně za mnohé, bohužel se však ukázalo, že další prodloužení nájemní smlouvy s městem již není pro gymnázium únosné. Po dalších jednáních se Hvězdárna nakonec přesunula k 1. 2. 2000 pod Dům dětí a mládeže v Jindřichově Hradci, kde setrvává do současnosti.

V červnu roku 2011 oslavila Hvězdárna již 50. výročí svého založení.

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu www.hvezdarnajh.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

GBA počtvrté organizuje prestižní přehlídku talentů světových basketbalových velkoklubů. Tentokrát v Jindřichově Hradci

Světové basketbalové velkokluby vyšlou v polovině února do Česka své největší talenty. Na čtvrtém ročníku prestižního turnaje YOUNG GUNS GBA Invitatio

V Jindřichově Hradci ocenili mladé sportovce

Vedení města Jindřichův Hradec se setkalo v pondělí 3. února 2020 v refektáři Muzea fotografie a MOM s mladými sportovci, kteří v předchozím roce dosá

V polovině ledna proběhla úspěšně kolaudace nového pavilónu mateřské školy na sídlišti Hvězdárna

V polovině ledna proběhla úspěšně kolaudace nového pavilónu mateřské školy na sídlišti Hvězdárna. Samostatný objekt s kapacitou 28 žáků se nachází na

DNES SE STALO

HISTORIE21. února 1878

první telefonní seznam byl vydán v USA ve státě Connecticut.

VYNÁLEZY21. února 1893

Thomas Edison obdržel dva americké patenty – na žárovku a přerušovací relé.

VESMÍR21. února 1972

byla vypuštěna sovětská kosmická loď Luna 20 směřující na Měsíc.

POZVÁNKA OBRAZEM